دسته‌بندی نشده

دکوراسیون مینیمال چیست و چه ویژگی‌هایی در دل این سبک نهفته است؟

دکوراسیون مینیمال خانه ای با ترکیب رنگ چوب لوازم و سفید، تابلوهای دیواری و شومینه

امروزه اکثریت افراد با مفهوم سبک مینیمال آشنا هستند. سبکی که در عین سادگی از شکوه لبریز است و حس خاصی به ما منتقل می‌کند. سبک مینیمال را می‌توان در هنر، سبک زندگی و حتی در طراحی دکوراسیون داخلی نیز مشاهده کرد. اما دکوراسیون مینیمال به این معنا است که تمامی اجزا به شکل و اساس پایه‌ای خود قرار گرفته و در دیزاین محیط به کار روند. دکوراسیون مینیمال شباهت زیادی به سبک مدرن دارد. چرا که در آن نیز سعی می‌شود تا با به کارگیری اجزای ساده، حالتی صریح و نه چندان پیچیده به محیط داده شود. مهم‌ترین خصیصه شخصیتی این سبک سادگی بوده و از پالتی تک ‎‌رنگ و اغلب خنثی برای چینش اصلی فضا بهره برده می‌‌شود. در طراحی دکوراسیون مینیمال از عناصر متفاوتی استفاده می‌شود که در کنار یکدیگر هویت اصلی این سبک را تشکیل می‌دهند. ما نیز در ادامه قصد بررسی این سبک و عناصر مربوط به آن را داریم.

دکوراسیون مینیمال نشیمنی با مبل طوسی، لوستر فلزی مشکی و کتابخانه دیواری

عناصر اصلی در طراحی دکوراسیون مینیمال

در بهره‌گیری از دکوراسیون مینیمال شما باید از عناصر متفاوتی همچون نور زیاد، لوازم زیبا و ساده و مواردی از این دست استفاده کنید که عمدتا در فضایی آزاد و نسبتا بزرگ به کار می‌روند. به کارگیری درست این عناصر، موجب می‌شود که فضای مورد نظر شما احساس آزادی و آرامش را به افراد حاضر در محیط القا کند. اما توجه داشته باشید که در استفاده از این سبک در طراحی، باید از هرگونه دکوراسیون و تزئینات پیچیده که موجب شلوغ شدن محیط می‌شوند نیز خودداری کرد. در طرف مقابل، شما می‌توانید با بهره‌گیری جزئیات کوچک و هماهنگ، هارمونی دلپذیری را در فضایی مثل آشپزخانه ایجاد کنید. در دکوراسیون مینیمال به دنبال ابراز زیبایی در عین سادگی هستیم. پس از الگوهای پیچیده استفاده نشده و در فرم و رنگ لوازم باید عمدتا از خط‌هایی ساده با رنگی واحد بهره برد. به همین منظور، توصیه می‌شود که عموما رنگ‌های سفید، بژ و خاکستری را در رنگ‌آمیزی محیط یا انتخاب رنگ لوازم در نظر داشته باشید. چرا که این رنگ‌ها به بهترین نحو فرم و حالت بنیادین اجزا را آشکار می‌کنند.

دکوراسیون مینیمال اتاق خواب و اتاق نشیمن چگونه است؟

برخلاف چیزی که انتظار دارید، برای طراحی دکوراسیون مینیمال در اتاق خواب لزوما نیازی به هزینه‌ و اختصاص بودجه‌ی بالایی نخواهید داشت. بلکه با به کارگیری استراتژی‌های سازمان‌دهی مناسب، می‌توانید ظاهری مینیمال را با کمترین خرج و در کوتاه‌ترین زمان به اتاق خواب خود ببخشید.

از شر لوازم اضافی خلاص شوید

در همه‌ اتاق‌ها، لوازمی هستند که علاوه‌بر اینکه نقش و فایده‌ خاصی ندارند، فضای قابل توجهی از محیط را نیز اشغال می‌کنند. پس در مرحله‌ اول دکوراسیون مینیمال، باید از شر وسایلی خلاص شوید که به آن‌ها نیازی ندارید. این وسایل حتی می‌توانند عکس‌های اضافی و زیاد یا حتی لوازمی باشند که به دیوار خود آویزان کرده‌اید. به یاد داشته باشید که با دور انداختن لوازم اضافی، فضای زیادی را در اختیار خواهید داشت؛ برای استفاده از وسایلی که واقعا به آن‌ها نیاز دارید.

دکوراسیون مینیمال اتاق خوابی با تخت بدون فریم سفید و گلدان های گل اطراف تخت

فریم تخت ساده‌ای انتخاب کنید

انتخاب فریم تخت مناسب، نقش شایسته‌ای در دکوراسیون مینیمال اتاق خواب دارد. چرا که در واقع تخت کانون مرکزی اتاق محسوب می‌شود. فریم‌های فلزی و پلتفرم گزینه‌های بسیار مناسبی برای تخت در یک اتاق مینیمال هستند. لازم به ذکر است که شما می‌توانید برای تخت خود حتی از هیچ‌گونه فریمی استفاده نکنید که حس و حال ساده‌تری به اتاق خواب خواهد بخشید.

دکوراسیون مینیمال اتاق خوابی با تخت، دو پاف، صندلی، و دیوارهای کرم و طوسی

از رنگ‌های ساده‌ استفاده کنید

همان‌طور که گفته شد، رنگ‌های ساده نقش بسیار مهمی در به کارگیری این سبک در دکوراسیون مینیمال دارند. به یاد داشته باشید، در مینیمالیسم ما قصد داریم تا تمامی اجزای سازنده حالتی ساده و بنیادین داشته باشند. پس برای لوازم اتاق خواب از رنگ‌های خنثی و ساده‌ای همچون سفید و خاکستری کم‌ رنگ استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود برای هماهنگی بیشتر، از این رنگ‌ها برای دیوارهای اتاق نیز استفاده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو