دقت کرده اید که یک تغییر کوچک در نحوه چیدمان مبل می‌تواند فضای خانه شما را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نشان دهد؟ قطعاً تا به حال حداقل یک‌بار دکوراسیون داخلی خانه‌تان را جابه‌جا کرده‌اید تا بهترین حالت آن را پیدا کنید، یا بعد از مدتی برای اینکه دکور خانه از یکنواختی خارج شود حداقل نحوه چیدمان مبل را تغییر داده‌اید. تمام این تغییرات به این علت است که شما می‌خواهید احساس آرامش بیشتری در خانه داشته باشید و این امر مستقیماً به نحوه چیدمان مبل و دکور در خانه مربوط است.

مبل کلاسیک یکی از مبل‌های پرطرفدار در بین خانواده‌های ایرانی است و نحوه چیدمان مبل کلاسیک به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر شما نتوانید چیدمان مبل کلاسیک را به خوبی در خانه خود اجرا کنید، آنگاه از خرید مبل کلاسیک راضی نخواهید بود. ما در این مقاله سعی داریم تا در نحوه چیدمان مبل کلاسیک شما را یاری کنیم تا از چیدمان و از فضای منزل خود لذت فراوان را ببرید.

نحوه چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی

شاید از نگاه برخی از افراد چگونگی چیدن مبل کار آسانی است و نیاز به توجه خاصی ندارد، اما باید دقت داشت که رعایت برخی از نکات و در نظر گرفتن موارد کوچک اما مهم، به شما کمک می‌کند تا چیدمان مبل کلاسیک یا هر مدل مبل دیگری در خانه به گونه‌ای انجام شود که اولاً فضا را خیلی شلوغ نکند و ثانیاً مبل زیبایی خود را بهتر نشان دهد. اولین نکته در نحوه چیدمان مبل کلاسیک در پذیرایی توجه به نقطه کانونی یا همان مرکزی است که می‌خواهد مورد توجه بیشتری قرار گیرد. به طور مثال برخی از افراد دوست دارند که نقطه مورد توجه در پذیرایی، شومینه باشد یا برخی مایل‌اند که تلویزیون یا کتابخانه در پذیرایی مورد توجه قرار گیرد، برخی هم مایل‌اند پنجره و فضای دید بیرون، بیشتر مورد توجه قرار گیرد. حال با توجه به اینکه نقطه کانونی و مورد توجه در پذیرایی مشخص شد باید چیدمان مبل آغاز شود

در چیدمان مبل کلاسیک دقت کنید که بزرگ‌ترین تکه مبل را اول از همه جانمایی کنید، مثلاً مبل سه نفره را ابتدا در جای خود قرار دهید و سپس بقیه مبل‌ها را با توجه به آن بچینید. معمولاً اگر بخواهید پذیرایی شما حالت رسمی داشته باشد باید تقارن را در آن در نظر بگیرد، بدین صورت که بزرگ‌ترین مبل کلاسیک را روبه­روی نقطه کانونی انتخاب‌شده قرار دهید(تلویزیون، شومینه یا پنجره) و بقیه مبل‌ها را طبق همین الگو به صورت متقارن در کنار بزرگ‌ترین تکه مبل بچینید. اگر بخواهید اتاق پذیرایی غیر رسمی و دوستانه‌تری داشته باشید سعی کنید تقارن‌ها را کمتر کنید و کمی بی‌نظمی در چیدمان به چشم آید. البته در نظر داشته باشید که منظور از بی‌نظمی نامرتب بودن نیست بلکه بدین معناست که دکوراسیون به‌صورت خشک و خطی چیده نشده باشد.

چیدمان غیر رسمی
چیدمان رسمی